گربه راهنمای ما


29,000 تومان

آخرین بروزرسانی : 5 اکتبر, 2020

آنچه می‌خواهیم شاید فقط این باشد که برای یک روز هم که شده ما را از پریزِ برق دربیاورند و ارتباط‌ ما با همه دنیا قطع شود تا حتی فقط برای لحظه‌ای نفس بکشیم.

خب بگذریم؛ زیگی، گربه من، بی‌صدا وارد اتاق کارم می‌شود و به من نگاهی می‌اندازد؛ پس از آن چشمکی می‌زند، روی میز کارم می‌پرد و روی صفحه کلید کامپیوتر دراز می‌کشد. این رفتار او سال‌های سال است که دیگر برای ما عادت شده است، وقتی که به نوشتن روی برگه‌هایم مشغول بودم، او هم لحظه‌ای دست از جویدنِ درِ خودکارم برنمی‌داشت.

این کارش مرا به خنده‌ می‌اندازد و به یک بازی بین ما تبدیل شده است. زیگی از یک سو وانمود می‌کند که عاشق این است که من بنویسم و از سوی دیگر، با تمام وجودش تلاش می‌کند تا مانع کار کردنم شود.

تا حالا به‌جز پنجه کشیدن‌های آرام، رفت‌وآمد بین زانوهای من و صفحه کلید کامپیوتر و در واقع، بین تمامی این کارهایی که انجام می‌داد چیز دیگری جز بغل و بازی کردن نبود…

شاید در تمامی این سال‌ها می‌خواست چیز دیگری را به من بگوید، شاید هم می‌خواست خیلی راحت بگوید: «آهای! نمی‌خواهی در طول روز کمی از کار کردن دست بکشی؟»

دست کشیدن از کار… در این لحظه که بینی‌اش را روی گردنم می‌مالد، دیگر تمایلی به کار ندارم… امروز اصلاً نمی‌خواهم بدانم که پول کافی برای پرداخت قبض‌هایم دارم یا نه؟ یا حتی بخواهم نگران سقوط بازار سهام باشم.

آیا او اصلاً خودش را درگیر این مسائل می‌کند؟

شاید هم رازی که در این سال‌های دراز می‌خواست به من بگوید، این بود: « رهایی، فقط درگیر مسائل ضروری شدن، فقط به شادی خود فکر کردن»، یعنی رفتار کردن درست همانند او … زندگی کردن مثل یک گربه!

واضح است که یک گربه خیلی بهتر از ما زندگی می‌کند! بنابراین چرا او را سرمشق زندگی‌مان قرار ندهیم؟ این همان چیزی است که من با رمزگشایی از رفتار گربه‌ام، نفس کشیدن‌هایش و همچنین روش زندگی‌اش دریافته‌ام.

در واقع، همه چیز همین‌جا بود. درست مقابل من، بدون اینکه در این سال‌ها متوجه آن شده باشم. ما می‌توانیم چه در زندگی شخصی و چه در زندگی کاری از یک گربه خیلی چیزها را بیاموزیم.

از شما دعوت می‌کنم کتاب حاضر را به‌دقت بخوانید، کمی از زندگی روزمره خود فاصله بگیرید و شادی و لبخند را دوباره پیدا کنید.

اما پرسش اینجاست؛ در چه مسائلی حق با اوست؟ در چه زمینه‌هایی باید از او الهام بگیریم؟

از امروز تصمیم بگیرید که از زاویه‌ای دیگر به زندگی نگاه کنید، یعنی مانند یک گربه بیندیشید و رفتار کنید.

 

گربه‌ها تمام مدت ما را مجذوب خود می‌کنند. ما آن‌ها را تماشا می‌کنیم و سعی داریم درکشان کنیم، در قدرت، رفتار، ویژگی‌ها، عادت‌ها و جزئیات اطوار آن‌ها جادویی وجود دارد که استعداد آن‌ها را در زندگیِ با آرامش و شاد بودن نشان می‌دهد.

بی‌شک ما نیز می‌توانیم در زندگی روزمره‌، شخصی و شغلی خود از ویژگی‌هایی که گربه‌ها به‌طور طبیعی دارند، بهره‌مند شویم.

فلسفه‌ای که گربه‌ها در زندگی به کار می‌گیرند را می‌توان در چند کلمه خلاصه کرد: خوردن، بازی کردن، خوابیدن، به فکر آسایش خود بودن و انجام کارهایی که برایشان خوشایند است.

این رفتار در مقایسه با سبک زندگی ما بسیار عالی است! اما فقط این نیست، همان‌طور که خواهید دید آن‌ها صاحب شیوه‌ای از زندگی هستند که به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بدون اضطراب زندگی کنند، چرا که گربه‌ها تنها یک اولویت دارند: آسایش و شادکامی‌ خود!

با مشاهده آ‌ن‌ها و با تقلید از شیوه‌ رفتاری‌شان می‌توانیم به چشم‌انداز و دید دیگری نسبت به دنیا دست بیابیم، با درکی متفاوت و رشدیافته‌تر از خودمان.

از همین حالا شروع می‌کنیم. به دنیای گربه‌ها، افکار و فلسفه آن‌ها خوش‌آمدید، آشنایی با این دنیا به ما کمک می‌کند که زندگی را درست مثل او دوست داشته باشیم.